Wózki widłowe systematycznie zyskują na popularności. Zdecydowanie częściej można je spotkać, jako maszyny pracujące w różnego typu firmach, zakładach czy hurtowniach niż u osób prywatnych. Jednak, jeśli zdecydujemy się na zakup wózka widłowego, to na co zwrócić szczególnie uwagę? Czy model konkretnego wózka widłowego ma znaczenie? Ile można wynegocjować z oferty? Na wszelkie pytania musi sobie odpowiedzieć potencjalny nabywca wózka widłowego.
Marki nowych wózków widłowych – pamiętaj o przemyślanym zakupie
Zakup nowego wózka widłowego to wydatek rzędu 40.000 do nawet 65.000 zł. Kwota nie mała, choć zważywszy na funkcjonalność tej maszyny, warta zainwestowania. Oczywiście można polemizować nad stwierdzeniem, że najlepsze wózki są produkowane w Azji, Europie, USA czy w Niemczech. . . Ile osób tyle opinii. Jednak przed samym zakupem wózka widłowego, warto zaznajomić się z ocenami i opisem marki, która nas interesuje. Jest to szczególnie ważne, gdyż, mimo iż inwestujemy w nowy sprzęt, warto zaznajomić się z opcjami serwisu lub napraw. Jeśli zdecydujemy się na markę wózka widłowego znanej firmy takiej jak Linde, Nissan czy Toyota, możemy mieć gwarancje bliskiego dostępu do serwisów i części zamiennych owych marek wózków widłowych.
Z serwisem wózków widłowych wiąże się także inny ważny ich element, czyli całe doposażenie. Bardzo często jest tak, iż mamy wózek jakiejś tam marki, a podzespoły w tym elektronikę zupełnie innego producenta. W przypadku znanych producentów takich jak Toyota, Nissan czy Linde nie ma problemu, gdyż części j podzespoły są tylko od autoryzowanego producenta.
Jeśli chodzi o wyposażenie wózków to na tej płaszczyźnie panuje absolutny liberalizm. Dlatego warto się zastanowić czy taki ‘mieszaniec’ to dobre rozwiązanie, gdyż w przypadku drobnej awarii, możemy zafundować sobie długi przestój w pracy.
Chiński wózek widłowy? Lepiej zainwestuj w znaną markę
Cena podzespołów wózka widłowego jak i jego doposażenia to w zasadzie osobny temat. Na rynku możemy spotkać części, teoretycznie te same, od wielu różnych producentów, których cena różni się diametralnie. Najtańsze (obecnie) są części importowane z Chin.
Jednak aby mieć swego rodzaju gwarancję jakości, warto zainteresować się uznanymi markami takimi jak Toyota, Linde czy Nissan. Tego typu producenci mają nie tylko najlepsze podzespoły czy części, ale ogólnie ich wózki należą do tych, z których korzystają największe firmy i przedsiębiorstwa. I to jest właśnie istotny argument. Gdyż opinia innych jest niezwykle istotna. W przypadku wózków niech za zakupem marek Toyota, Nissan czy Linde świadczy to co piszą i mówią najbardziej znani – ci którzy z tego sprzętu korzystają od lat.
Wybór wyposażenia wózka widłowego zależy od nas
Konkurencja na rynku wózków widłowych wymusiła u producentów większą liberalizację samej produkcji. Dziś to klienci w dużej mierze decydują, co musi a czego nie musi robić jego wózek widłowy. Dlatego dziś przed samym zakupem możemy wybrać między innymi:
- zasilanie wózka widłowego – czy chcemy, aby poruszał się napędzany benzyną, olejem napędowym czy gazem?
- rodzaj siedziska, jego kształt i funkcje,
- umiejscowienie wszelkiego rodzaju przełączników funkcji wózka widłowego,
- rodzaj przekładni wózka widłowego. Czy ma być np. pneumatyczna?
Producenci wózków widłowych coraz częściej wraz z gotową maszyną, proponują nam zakup kompletu niezbędnych kluczy czy innych narzędzi przydatnych podczas napraw. Oczywiście niemal wszystkie ustawienia wózka widłowego także możemy na specjalne zamówienie korygować u producenta. W myśl idei ‘klient nasz Pan’ producenci wózków widłowych są gotowi spełnić niemal wszystkie nasze zachcianki.
Negocjuj gwarancję i maksymalny rabat przy zakupie wózka widłowego
O ile negocjacja samej ceny wózka widłowego nie zawsze należy do rzeczy prostych i co do niej lepiej nie nastawiać się na jakiej wysokie obniżki, to przy negocjacjach odpowiednich warunków gwarancji, mamy większe szanse powodzenia. Jeśli nasz wózek ma nam służyć okazjonalnie, bo w naszej firmie powiedzmy częściej korzysta się z innego typu sprzętów, to warto zastanowić się nad tak zwaną gwarancją ‘motogodzin’. Zdarza się powiem tak, że producent daje nam do wyboru: gwarancja na 5 lat lub na 5000 motogodzin! Wówczas trzeba zwyczajnie w świecie przekalkulować, która opcja jest dla nas korzystniejsza.
Przy zakupie wózka widłowego zwracajmy także uwagę na formę i warunki dostawy, możliwe pakiety ubezpieczeń oraz wspomnianą już wcześniej dostępność serwisu. Każdy z tych elementów ma służyć nam, a raczej naszemu wózkowi widłowemu. Jeśli chodzi o nas, naszą pracę na wózku widłowym, to warto także zaznajomić się z dodatkowymi opcjami bezpieczeństwa, które niejednokrotnie oferują nam producenci. Na tym nie wolno oszczędzać gdyż praca na wózku widłowym nie należy do najprostszych i mimo poprawy, także do najbezpieczniejszych.
Poznaj szczegółową ofertę zakupu wózka widłowego
Każdy zakup poprzedźmy zapoznaniem się z kilkoma różnymi ofertami dilerów i producentów wózków widłowych. Porównujmy je. Starajmy się wynaleźć opcje, które nas najbardziej interesują. Co ważne, nie bądźmy uprzedzeni do marek i producentów. To, co dla jednych może okazać się niskiej jakości, w rzeczywistości bywa bardzo dobrym produktem. Najważniejsze, abyśmy po zakupie mogli jak najdłużej cieszyć się pracą i zaletami naszego wózka widłowego. Dzięki tej maszynie, można wykonać wiele różnych prac, dlatego warto zainwestować pieniądze i zakupić wózek widłowy od znanego producenta takiego jak Toyota, Nissan czy Linde.