Posiadanie maszyny, jakiejkolwiek, wiąże się niestety z ryzykiem awarii. Jest to problem, który dotyka absolutnie każdego. Niestety świat nie wymyślił jeszcze takich urządzeń, które działałby bezawaryjnie. Ale problem bardzo często nie leży w samej awarii. Dziś producenci maszyn wraz z kompletnym sprzętem produkują także do niego części zamienne. Problemem jest dostępność do nich. Dlatego właśnie warto zastanowić się czy awaria pochłonie więcej czasu, czy oczekiwanie na mechanika z częściami? Warto w tym przypadku korzystać tylko z renomowanych firm i warsztatów oferujących naprawę i sprowadzanie części zamiennych do wózków widłowych.

Wózki widłowe – części zamienne do używanych modeli

Istnieją elementy wózka widłowego, które psują się szybciej od innych. Wózek widłowy, jest maszyną budowlaną, pracującą niekiedy w trudnych warunkach. Wózki widłowe są też urządzeniami bardzo mocno eksploatowanymi, dlatego istnieją elementy, które zużywają się i psują szybciej.

Oczywiście jak piszemy o intensywności pracy wózka widłowego od razu pojawia się zapytanie, OK popsuło się, ile należy czekać na części zamienne? Większość użytkowników wózków widłowych nie ma tego czasu nadto ze względu na wspomnianą intensywność prac, które wózek widłowy najczęściej w magazynach lub halach wykonuje. Oznacza to, że sam serwis jak i magazyn części do wózka widłowego powinien być dobry.

W tym pojęciu dobry mieści się: w pełni wyposażony w sprzęt naprawczy (serwis) i kompletny (magazyn). Dobry magazyn jak i serwis nastawiony jest na usterki konkretnych elementów wózka widłowego. Nie może być takiej sytuacji, że właściciel serwisu nie posiada podstawowych części do tego typu maszyny.

Łożyska, komplety uszczelek czy filtry na wyposażeniu magazynu części powinny być niemal zawsze. Dotyczy to także marek tych podstawowych części. Dobry serwis i magazyn elementów do wózków widłowych nie może się ograniczać tylko do 1-2 firm. Sprzedaż części zamiennych musi się odbywać na wielu płaszczyznach. Właściciel magazynu lub serwisu części do wózków widłowych powinien mieć dostęp nie tylko do elementów najpopularniejszych modeli, ale w przypadku tych mniej popularnych, szybko i sprawnie powinien móc je sprowadzić.

Czas oczekiwania na części zamienne do wózka widłowego

Popularyzacja i ogromna konkurencja na rynku firm oferujących przesyłki kurierskie ma ogromny wpływ na szybkość dostaw do najbardziej sprawnych serwisów i magazynów części do wózków widłowych. Dla właściciela tych najlepszych serwisów i magazynów części do wózków, zdobycie jakiegoś elementu osprzętu lub uszkodzonej części powinno zająć maksymalnie 72h. Serwisanci w tym czasie są w stanie zrealizować zamówienia nawet na części sprowadzane z innych kontynentów. Takie sytuacje co prawda zdarzają się rzadko, ze względu na dostępność fabryk kooperatorskich (fabryki są w wielu przypadkach w krajach sąsiednich), ale mimo wszystko ryzyko istnieje. Dobry serwisant, poradzi sobie z takim problemem bez trudu.

Serwis wózków widłowych dostępny na miejscu

Serwis jak i magazyn części powinien mieć na miejscu fachowca, który będzie w stanie rozwiązać każdy problem z uszkodzonym elementem wózka widłowego.

Warto przy tym nadmienić, że najlepsi serwisanci nie ograniczają się jedynie do znajomości jednego max 2 modeli wózków widłowych. Rynek wymusza konkurencyjność, co dla monterów i serwisantów także musi być sposobnością do poszerzania swojej wiedzy z zakresu serwisu czy montażu elementu do konkretnego wózka widłowego.

Korzystaj tylko z wysokiej jakości serwisów wózków widłowych

Istnieją w Polsce firmy, które reklamują się jako eksperckie a tak naprawdę ograniczają się do znajomości 1-2 modeli wózków widłowych. Ci najlepsi mają nie tylko wykwalifikowaną kadrę, która sprosta każdej usterce wózka widłowego, ale także, w razi potrzeby, szybko i sprawnie sprowadzi jakąś konkretną część.

Nie bójmy się stawiać na jakość usług. Czasami warto zastanowić się czy oszczędzając na części lub obsłudze serwisowej, nie stracimy czasu i nie narazimy się na dodatkowe (odłożone w czasie) koszty.
Na wiele pytań należy sobie odpowiedzieć. Jednak stara prawda mówi: jeśli coś jest dobre, to musi być wszechstronne i niczym nieograniczone. A to tyczy się przede wszystkim serwisów wózków widłowych. Dlatego serwisy wózków widłowych powinny być dobrze wyposażone, obsługiwane przez kompetentnych ludzi, którzy szybko i sprawnie znajdą usterkę, sprowadzą do niej część zamienną oraz usuną ją tak, aby nikt nie musiał po nich poprawiać.