Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie artykułu wcale nie jest prosta. Przedsiębiorcy przekonują się o tym bardzo szybko, kiedy tylko zapoznają się z podstawowymi ofertami dystrybutorów wózków widłowych. Złożoność czynników, jakie decydują o wyborze konkretnej maszyny to nota bene jeden z tych wyznaczników, jaki sprawia, że wybór stosownego wózka widłowego nie jest prosty. Dlatego dobrze jest rozpocząć swoje poszukiwania na przykład od wpisania w Internecie frazy: wózki widłowe ceny, które to przynajmniej szacunkowo wskażą, jakie będą koszty zakupu wózka. Można też napisać do dystrybutorów, określając precyzyjnie własne wymagania co do tego rodzaju sprzętu.

Oszacowanie przybliżonej ceny za wózki widłowe

wózek widłowy w magazyniePrzy szacowaniu określonej ceny za wózek widłowy należy przede wszystkim rozróżnić, czy będzie wybierać się wózek nowy czy używany. Następnym ważnym wyznacznikiem jest to, czy wózek taki będzie pochodzić z Europy, czy chodzi o model wyprodukowany na przykład w Chinach. Oczywiste jest też to, że im więcej funkcji będzie mieć dany wózek widłowy to tym większe będą jego koszty. Cena za wózek widłowy zmienia się również wraz z udźwigiem, typem masztu, rocznikiem, motogodzinami, a także dodatkowym osprzętem. Do takiego dodatkowego osprzętu zalicza się: przesuw boczny wideł, wolny skok wideł, obrotnice, paletyzery, pozycjonery, zamiatarki oraz chwytaki.

Jakich cen można spodziewać się za używane, a jakich za nowe wózki widłowe?

  • Używane wózki widłowe są nawet i trzykrotnie tańsze od nowych wózków widłowych. Należy natomiast liczyć się z tym, że wieloletnia używalność wózków widłowych może nieść ze sobą pewne konsekwencje. Po prostu, istnieje większe ryzyko wystąpienia awarii. Dlatego przy zakupie należy sugerować się: rokiem produkcji używanego wózka, ilością przepracowanych przez niego motogodzin, okresem gwarancji oraz przeprowadzonymi naprawami.
  • Nowy wózek widłowy pochodzący od producenta europejskiego to koszt około 120 tysięcy złotych. U producentów nie europejskich koszt ten będzie wynosić około 100 tysięcy, gdyż takie wózki mają prostszą konstrukcję. Nowe wózki widłowe poleca się przedsiębiorcom, których główna działalność obraca się właśnie wokół magazynowania towarów, gdyż wózki te charakteryzują się większą bezawaryjnością. Nowe wózki to także nowe rozwiązania technologiczne związane z bezpieczeństwem pracy, ochroną środowiska, technologią energii i kosztami operacyjnymi.

Ceny chińskich wózków widłowych

Wózki widłowe chińskie, które sprowadza się na zamówienie są o wiele tańsze w porównaniu do wózków markowych producentów. Kosztują one zazwyczaj około 50 tysięcy złotych, a polecane są dla takich celów, gdzie przewiduje się eksploatację wózka widłowego przez mniej więcej pięć lat. Bardzo często posiadają one te parametry, jak wózki pochodzące od światowych producentów, dlatego dobrze jest się na nie zdecydować, kiedy wózek widłowy ma być w firmie wykorzystywany rzadko, jednak z nastawieniem na funkcjonalność.