Duża rozpiętość zastosowanych napędów w wózkach widłowych, ich różne parametry techniczne, cel w jakim mają być one użyte to jedynie wybrane z wyznaczników, które decydują o tym, na co powinno się zwrócić uwagę, kiedy będzie się wybierać konkretny wózek widłowy do pracy. Wybór nie jest łatwy również dlatego, że od jakiegoś czasu panuje spora konkurencja w tej branży. I właśnie z tego powodu przedsiębiorcy powinni dokładnie zastanowić się, jakiego rodzaju wózek będzie im potrzebny w pracy. Warto zaś myśleć nie tylko o ich parametrach, ale i o tym, by były one komfortowe dla pracowników oraz bezpieczne w czasie eksploatacji.
Renomowani producenci wózków widłowych
- Toyota
- Nissan
- Komatsu
- Still
- Cesab
- Bit
- Blitz
To najbardziej uznani na rynku producenci wózków widłowych. Największą popularnością wśród użytkowników wózków widłowych cieszą się producenci japońscy, którzy każdy wózek widłowy projektują zarówno pod przeznaczenie, jak i pod wymagania użytkowników. Przy wyborze wózka widłowego należy więc kierować się stricte ofertą dystrybutora, gdyż im będzie ona szersza tym większej rzetelności po firmie takiej można się spodziewać. Im większa jest bowiem różnorodność sprzedawanych przez dystrybutora produktów tym większą można mieć gwarancję, że będzie się zadowolonym z zakupu. Już chociażby z uwagi na ten wyznacznik wybór stanie się prostszy, ponieważ sami producenci oferują w tej chwili nowoczesne i oszczędne w eksploatacji wózki widłowe pod wiele przeznaczeń.
Nowy czy używany wózek widłowy?
Odpowiedź na to pytanie mogłaby się wydawać oczywista, jednak nie jest tak do końca. Otóż, po pierwsze – należy wiedzieć, jaką kwotę chce się przeznaczyć na ten cel. Jeśli nie posiada się zbyt dużych funduszy, to pozostanie tylko zakup wózka używanego. Co jest jeszcze ważne, należy uwzględnić też to, że jeśli kupi się nawet wózek widłowy używany, ale od sprawdzonego dystrybutora, to jego awaryjność będzie niska.
Pozostałe czynniki determinujące wybór wózka widłowego
- Udźwig wózka widłowego jest podstawowym parametrem, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru takiej maszyny. Wówczas ważny jest udźwig nominalny, lecz należy mieć świadomość, że jest on podany dla określonych warunków. Dlatego przed zakupem trzeba zobaczyć wykres spadku udźwigu konkretnego wózka widłowego w zależności od ciężkości towarów, jakie będzie on podnosić.
- Rodzaj masztu wózka widłowego. Wybór rodzaju masztu to kolejny ważny parametr. Do wyboru są maszty: simplex (pojedyncza rama), duplex (podwójna rama) oraz triplex (maszt składa się z trzech części).
- Opony znajdujące się w wózku widłowym. Opony pełne super elastyczne cechują się dłuższą żywotnością niż opony pneumatyczne, jednak też należy orientować się, że bardziej sprawdzają się podczas pracy na równym terenie, przy czym opony pneumatyczne mają lepszy stopień amortyzacji.
Ostatnią kwestią jest sam rodzaj wózka widłowego. Trzeba wiedzieć, że wózek widłowy elektryczny przystosowany jest do pracy w magazynach, a wózek widłowy diesla powinno przeznaczyć się do otwartych przestrzeni. Natomiast wózek widłowy z instalacją LPG jest dobrą alternatywą zarówno do zamkniętych, jak i otwartych przestrzeni.