Rynek wózków widłowych posiada szeroką ofertę urządzeń, które pomagają w wykonywaniu ciężkich prac. Ich zastosowanie może być bardzo różnorodne, jednakże by dobrać model najbardziej dopasowany do swoich potrzeb, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które wskażą faworyta pośród dostępnych typów.

Co wziąć pod uwagę?

  • Jaki napęd posiada dany wózek widłowy
  • jakie funkcje dodatkowe są w nim dostępne
  • jakie są koszty zakupu oraz eksploatacji

Wózek widłowy spalinowy czy elektryczny?

Tutaj szczególne znacznie ma to, jaki charakter ma praca przez nas wykonywana. Czy są to działania na otwartym terenie, czy też w zamkniętym pomieszczeniu. Place budowy, przeładunek towaru na parkingach czy magazynach otwartych oraz wszelkie inne prace wykonywane na zewnątrz, najsprawniej wspomagane będą przez spalinowe wózki widłowe. Są one bardzo wytrzymałe, mogą pracować w systemie wielozmianowym, bez konieczności stosowania przerw a także zapewniają duży komfort obsługi. Ze względu na emisję spalin nie są zalecane do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem są wózki zaopatrzone w dodatkowe filtry, co jednakże zwiększa koszty ich zakupu lub doposażenia. W przypadku różnorodnych powierzchni składowania, zakładach produkcyjnych czy sklepach wielkopowierzchniowych, najlepiej sprawdzą się wózki widłowe elektryczne. Po pierwsze nie emitują one spalin, po wtóre są ciche, dzięki czemu nie generują już dodatkowego, zbędnego hałasu, podnosząc tym samym komfort jazdy.

Wózek widłowy na specjalne zadania.

wózek widłowy manitouAby osiągnąć jak najlepszą efektywność pracy, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które będą nam ją maksymalnie ułatwiać. Wózki widłowe mogą zaoferować nam specjalne funkcje, które sprawią, że to właśnie ten typ maszyny a nie inny, będzie szczególne dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Dlatego też warto rozważyć, w jakich warunkach głównie będzie użytkowany zakupiony wózek widłowy. Czy zależy nam na jego małym rozmiarze i dobrej skrętności, by łatwo manewrować nim pomiędzy półkami na magazynie lub innej powierzchni składowania. Czy może jesteśmy zorientowani w naszej działalności na przewożenie ciężkich ładunków, które wymagają wyjątkowo wytrzymałego i wydajnego sprzętu. Odpowiednio dobrana maszyna będzie się sprawdzać w przypadku ładunków ponad gabarytowych, przewożeniu materiałów łatwo wybuchowych. Warto się także zastanowić, czy wózek nie powinien być wyposażony w dodatkowy maszt, który będzie mógł pełnić funkcję suwnicy i jeszcze bardziej usprawni wykonywaną przez nas pracę.

Wózek widłowy kupiony czy na wynajmie?

Pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ właściwy wybór będzie uzależniony od charakteru działalności, częstotliwości wykorzystywania wózka oraz chęci inwestowania w środki trwałe. Dlatego też powinieneś przekalkulować obydwie opcje i zastanowić się, która z nich okaże się bardzie opłacalna. Warto dodać, iż koszt zakupu oraz eksploatacji będzie się różnił w zależności od typu wózka jaki wybierzemy a także od obciążenia, jakie planujemy mu serwować.